تبلیغات
حرفه و فن سوم راهنمایی - فصل چوب

.

.

این وبلاگ صرفا جهت ارائه تحقیقات ومقالات درس حرفه و فن بمدیریت دانش آموز یاشار باباش پور و تحت نظر دبیر محترم حرفه و فن آقای آزاد از مدرسه راهنمایی شاهد ناحیه1 اردبیل می باشد.لطفا نظرات و انتقادات خود را در مورد این وب با من درمیان بگزارید. با تشکر

مدیر وبلاگ: یاشار باباش پور

از این وبلاگ تا چه حد راضی هستید؟
نویسندگان :


تصاویر زیباسازی نایت اسکین
 ابزارهای زیبا سازی برای سایت و وبلاگ
تصاویر زیباسازی نایت اسکین
تصاویر زیباسازی نایت اسکین
تصاویر زیباسازی نایت اسکین
تماس با ما  ابزارهای زیبا سازی برای سایت و وبلاگ
RSS
فصل چوب
موضوع : واحد 4 - کار با چوب
نویسنده یاشار باباش پور تاریخ ارسال پنجشنبه 5 بهمن 1391 در ساعت 10:17 ق.ظ

فصل چوب

فرآورده های مهم چوب :

كاغذ : كاغذ یكی از فرآورده های مهم چوب است. برای ساختن كاغذ ابتدا تندی درخت را به وسیله دستگاه به قطعات كوچك تبدیل می كنند. به این قطعات نازك چیپس گفته می شود. سپس چوب های ورقه شده را بوسیله مواد شیمیایی و روشهای مختلف تجزیه می كنند و از آن الیاف های سلولزی بدست می آید. از درهم رفتن الیاف سلولزی ورقه های كاغذ ساخته می شود.

روكش مصنوعی:

بر خلاف روكش های طبیعی كه از چوب تهیه می شوند،‌این نوع روكش ها ورقه های نازك كاغذی هستند كه آن ها را بعد از آغشته كردن با مواد شیمیایی مخصوص بر روی انواع فرآورده های چوبی مانند تخته خرده چوب پرس می كنند.این روكش ها دررنگ ها و نقش های مختلفی ساخته می شوند. (سه تصویر ص 58)

برای تهیه ی این نوع روكش ها، ورقه های كاغذ را ازداخل چسب مخصوص یا رنگ عبور می دهند. این عمل باعث می شود كه كاغذ در برابر رطوبت و حرارت مقاوم گردد.

تركیبات (كمپوزیت) چوب: یكی دیگر از فرآورده های چوبی، تركیبات چوب با سایر مواد شامل صفحات چوب سیمان و چوب – گچ است كه از آن به عنوان مصالح ساختمانی برای ساختن منازل مسكونی در حداقل زمان نیز استفاده می كنند. از تركیب ذرات چوب با مواد مختلف از قبیل ریونولیت و سایر مواد صفحاتی ساخته می شود كه به عنوان صفحات عایق صدا، عایق حرارت و برودت در بسیاری از مكان ها ، استفاده می شود .

(سه تصویر بالا ص 59)

لازم به ذكر است كه ظاهر صفحات چوب ، سیمان را می توان به وسیله روكش های مصنوعی یا با رنگ كردن تغییر داد و یا به صورت طرح های گوناگون مثل آجر ساخت.

عوامل تخریب كننده ی چوب :

اگر چه بافت چوب از موادی تشكیل شده است كه می تواند به عنوان مواد غذایی مورد هجوم و تخریب جاندارانی مانند قارچ ها و حشرات قرار گیرد. با وجود این اگر به نحو مطلوب از آن محافظت شود ممكن است سالهای زیادی دوام یابد.

قارچ ها: قارچ ها موجودات زنده ای هستند كه برخی از آن ها به درختان زنده (سرپا) و برخی دیگر به چوب حمله ور می شوند و از مواد تشكیل دهنده ی بافت چوبی یا مواد غذایی موجود در تغذیه می كنند. قارچها باعث پوسیدگی چوب می شوند. هم چنین رنگ طبیعی آن را تغییر می دهند و چوب را به رنگ سفید یا قهوه ای در می آورند.

(عوامل تخریب چوب ص 60)

حشرات چوب خوار : حشرات در مراحل مختلف ساخت و حتی مصرف مصنوعات چوبی، آنها را مورد حمله قرار می دهند. در بین حشرات، موریانه ها و سوسك های چوب خوار بیشترین صدمه را به چوب می زنند. نوزاد این حشرات (لارو) باعث ایجاد تونل و دالان در داخل چوب می شوند و می توانند مصنوعات چوبی را نابود و خانه های چوبی را ویزان كنند.

سؤالات واحد 4 – كار با چوب :

1 – كاغذ چگونه از چوب ساخته می شود؟ ابتدا تنه ی درخت را به وسیله دستگاه به قطعات كوچكی به نام چیپس تبدیل می كنند، سپس چوب های ورقه شده را به وسیله مواد شیمیایی و روش های مختلف تجزیه می كنند و از آن ها الیافت سلولزی بدست می آورند. از درهم رفتن الیاف سلولزی ورقه ی كاغذ ساخته می شود.

2 – جنس روكش های مصنوعی از چیست؟ برخلاف روكش های طبیعی كه از چوب ساخته می شوند. این نوع روكش ها ورقه های نازك كاغذی هستند كه آن ها را بر روی انواع فرآورده های چوبی مانند تخته خرده چوب پرس می كنند.

3 – عوامل تخریب كننده چوب را نام ببرید؟ 1) قارچ ها 2) حشرات 3) باكتری ها 4) مواد شیمیایی 5) مكانیكی 6) آتش سوزی 7) موجودات چوب خوار دریایی

4 – از پرگار چه استفاده ای می شود؟ برای ترسیم قوس ها و دوایر با شعاع های مختلف به كار می رود.

5 – چرا در ساخت میز آشپزخانه از روكش های مصنوعی استفاده می شود؟ چون در مقابل رطوبت محیط آشپزخانه و شست و شو و حرارت مقاوم است.

6 – از چوب می توان برای مصالح ساختمانی در منازل استفاده كرد؟ از چوب برای 1) كابینت آشپزخانه 2) درها و چارچوب ها 3) كفش چوبی اطاق ها 4) پوشش سقف ودیوار و غیره 5) از تركیبات كمپوزیت چوب

7 – چگونه می توان به وجود حشرات چوب پی برد؟ مشخصات چوب هایی كه حشرات به آن حمله كرده اند چیست؟ اینگونه چوب ها با تونل ها و دالان هایی كه حشرات در داخل و روی آنها ایجاد كرده اند كاملاً مشخص اند.

8 – چوب های پوسیده سنگین ترند یا چوب های سالم ؟ چرا؟

چون قارچ هایی كه باعث پوسیده شدن چوب ها می شوند. موجودات زنده ای هستند كه از مواد تشكیل دهنده ی چوب یا مواد غذایی موجود در چوب استفاده و تغذیه می كنند و درنتیجه از وزن چوب كاسته می شود، به همین علت چوب پوسیده از چوب سالم سبك تر است.


...
.:: نظرات() ::.

عناوین آخرین مطالب بلاگ من


.:: Design By : wWw.Theme-Designer.Com ::.