تبلیغات
حرفه و فن سوم راهنمایی - فصل بهداشت

.

.

این وبلاگ صرفا جهت ارائه تحقیقات ومقالات درس حرفه و فن بمدیریت دانش آموز یاشار باباش پور و تحت نظر دبیر محترم حرفه و فن آقای آزاد از مدرسه راهنمایی شاهد ناحیه1 اردبیل می باشد.لطفا نظرات و انتقادات خود را در مورد این وب با من درمیان بگزارید. با تشکر

مدیر وبلاگ: یاشار باباش پور

از این وبلاگ تا چه حد راضی هستید؟
نویسندگان :


تصاویر زیباسازی نایت اسکین
 ابزارهای زیبا سازی برای سایت و وبلاگ
تصاویر زیباسازی نایت اسکین
تصاویر زیباسازی نایت اسکین
تصاویر زیباسازی نایت اسکین
تماس با ما  ابزارهای زیبا سازی برای سایت و وبلاگ
RSS
فصل بهداشت
موضوع : واحد 3 - بهداشت
نویسنده یاشار باباش پور تاریخ ارسال پنجشنبه 5 بهمن 1391 در ساعت 09:55 ق.ظ

فصل بهداشت

عامل بسیاری از بیمارهای خطرناك، موجودات ریزی هستند كه به آنها میكرب می گویند. میكرب ها از راههای مختلف وارد بدن انسان می شوند و او را بیمار می كنند. گاه میكرب از بدن افراد بیمار به افراد سالم منتقل می شود و تعداد زیادی را بیمار می كند. به این گونه بیماریها «واگیر» می گویند.

بدن انسان دارای سیستم دفاعی است كه در مقابل میكرب ها مقاومت می كند اما گاهی دفاع طبیعی بدن كافی نیست و میكرب ها بر انسان غلبه كرده و او را بیمار می كنند. واكسیناسیون مؤثرترین راه پیشگیری از بسیاری بیماریها ، بخصوص بیماری های واگیر دوران كودكی است. تعدادی از بیماریها به وسیله واكسیناسیون نابوده شده اند، اما متأسفانه هنوز دانشمندان موفق به تهیه واكسن بعضی بیماریهای خطرناك نشده اند مانند ایدز كه بیماری بسیار خطرناكی است. راه انتقال آن شبیه بیماری هپاتیت ب است. این بیماری با رعایت بهداشت به سادگی قابل پیشگیری است.

واكسن چیست؟

واكسن میكروب ضعیف شده و زنده شده یا كشته شده یا سم ضعیف شده میكرب است كه طبق برنامه ی خاص به صورت خوراكی یا از راههای دیگر آن را به بدن انسان وارد می كنند. در اثر این عمل كه به آن «ایمن سازی» یا «واكسیناسیون» می گویند. انسان بیمارنمی شود بلكه نیروی دفاعی بدن او علیه آن میكرب تقویت می گردد. به این ترتیب، حتی در صورت ورود میكرب قوی، بدن مقاومت می كند و شخص یا به بیماری دچار نمی شود و یا در صورت ابتلاً معمولاً بیماری خفیف و بدون عوارض بعدی خواهد بود.

هفت بیماری مهم كودكان كه با واكسیناسیون براحتی می توان از ابتلا به آنها پیش گیری كرد عبارت اند از : سل، سرخك، هپاتیت، دیفتری، كزاز، سیاه سرفه و فلج اطفال تعداد دیگری از بیماریها نیز تا حد زیادی با واكسیناسیون قابل پیشگیری اند. كودكی كه واكسینه نشده به احتمال زیاد به بیماریهای واگیر دوران كودكی مبتلا می شود و حتی اگر از مرگ نجات یابد، ممكن است به عوارض خطرناك بیماری دچار گردد. فلج اندام های حركتی، نابینایی ، ناشنوایی و عقب ماندگی جسمی و فكری گاهی نیز به علت ضعیف شدن قوای دفاعی بدن كودك برای ابتلا به سایر بیماریها آماده می شود.

مراقبت از كودك :

كودك تازه متولد شده موجود ضعیفی است و تا مدت ها نمی تواند نیازهای خود را رفع كند. به همین دلیل والدین و سایرین باید از او مراقبت كنند و نیازهایش را تأمین نمایند. كودك باید در محیطی امن، سالم و پرنشاط زندگی كند تا بتواند خوب رشد و تكامل یابد.

(تصویر بالای ص 45)

رشد به معنای تغییریافتن اندازه ی اعضای مختلف بدن است. از زمان تولد تا به حال مغز شما رشد كرده است و دستگاههای مختلف بدنتان كامل تر شده اند. توانایی یادگیری در طول زندگی و بدست آوردن مهارت های مختلف را تكامل می گویند.

رشد و تكامل كودك از دوره ی جنینی شروع می شود و به دو عامل وراثت و محیط زندگی وابسته است. كودك در هنگام تولد، استعداد و خصوصیاتی را با خود به همراه دارد كه از پدر، مادر و اجدادش به ارث برده است. اما شكوفایی استعداد ها، رشد و سلامت او به شرایط و امكانات محیط زندگی اش نیز بستگی دارد.

مراقبت های قبل از ازدواج:

برای جلوگیری از تولد كودكان مبتلا به بیماریهای ارثی،‌زوج های جوان قبل از ازدواج باید به پزشك متخصص مراجعه و با او مشورت كنند. در ضمن لازم است از ازدواج های فامیلی پرهیز شود.

مراقبت های دوران بارداری:

زنان باردار باید از ابتدای بارداری تحت نظر پزشك متخصص یا مراكز بهداشتی درمانی قرار گیرند و وضع تغذیه، سلامت و بهداشت و استراحت آنها كنترل شود. سایر افراد خانواده نیز باید به این گونه افراد توجه خاصی داشته باشند . برای حفظ سلامت ما در و جنین، در صورت كامل نبودن واكسیناسیون، مادر باید به او واكسن كزاز تزریق شود. زایمان نیز تحت نظر متخصصین و در مراكز بهداشتی و درمانی انجام گیرد.(تصویر ص 47)

مراقبت های بعد از تولد :

رشد و تكامل كودك از تولد تا دو سالگی بسیار سریع است و یادگیری او نیز از همان ابتدای تولد آغاز می شود. (مراحل تكامل كودك تا 1 سالگی، ص 48)

تغذیه ی كودك : شیر مادر مناسب ترین و بهداشتی ترین غذا برای كودك تا سن 6 ماهگی است. شیر مادر نیازهای رشد جسمی و ذهنی كودك را برطرف می سازد و از بسیاری بیماریهای جلوگیری می كند. از 6 ماهگی به بعد، علاوه بر شیر به غذای كمكی نیاز دارد.

بهداشت فردی: شست و شوی روزانه دست ها، صورت و حمام كردن به رشد و سلامت كودك كمك می كند. لباس های كودك باید مرتب عوض شود، بهتر است لباس او از جنس نخ، سبك و مناسب فصل باشد. محل خواب و استراحت كودك باید تمیز، آرام ،‌بدون گرد و غبار و دمای مناسب باشد. برای حفظ سلامت دندان های كودك تا قبل از دو سالگی باید بعد از هر بار شیر خوردن به او آب داد.

مراقبت های بهداشتی درمانی : كودك باید از هنگام تولد به طور مرتب توسط پزشك و یا كاركنان مراكز بهداشتی و درمانی مورد معاینه قرار گیرد. هر ماه قد و وزن او كنترل شود و وضع رشد و تكامل او در كارت مخصوص ثبت گردد. در سن مناسب ویتامینهای لازم داده شود و واكسیناسیون انجام شود.

بهداشت روانی : كودكان ملایمت و تندی را از همان روزهای اول می فهمند. بنابراین با آنان باید با محبت رفتار كرد.به علاوه با نرمی و مهربانی صحبت نكردن ،‌لالایی گفتن و حرف زدن و خندیدن با كودك به رشد و تكامل بهتر و بیشتر او كمك می كند.

(تصویر ص 49)

آموزش و بازی :‌كودك بازی را دوست دارد و از این راه چیزهای تازه ای یاد می گیرد. او از دو ماهگی اشیاء را تعقیب می كند و دیدن چیزهای متحرك را دوست دارد. بعدها راه می رود، می دود و پنهان می شود. اشیایی را كه از او پنهان كرده ایم،‌پیدا می كند و می تواند چیزهایی را با خود حمل كند. بازی كردن با كودكان طبیعی است. با فراهم آوردن وسایل مناسب باز می توان به رشد و یادگیری هر چه بهتر آنها كمك كرد. (تصویر ص 50)

حوادث و ایمنی : از زمانی كه كودك به راه می افتد، خطر همواره در كمین او است. محل نگهداری و بازی كودك باید امن باشد. وسایل برقی، پریز و كلید برق، وسایل تیز ....،‌چرخ گوشت ،‌آب گرم ،‌مواد نفتی و داروها باید از دسترس او دور باشد.

در صورت امكان بستری شدن بیماران – بخصوص كودكان – در خانه بهتر است ،‌زیرا این امر موجب آرامش خاطر و احساس امنیت در آن ها می شود.

مراقبت از بیمار در خانه :

- مهم ترین نكته در پرستاری كودكان صحبت نوازش و تهیه ی وسایل سرگرم كننده به تناسب سن آنهاست.

- محل استراحت بیمار باید نورگیر و دارای تهویه مناسب باشد. هوای آن تمیز و دما در حدود 20 درجه باشد. در زمستان (بخصوص برای بیماران تنفسی) بهتر است هوای اتاق را مرطوب كنیم.

- تب شدید موجب تشنج كودك و آسیب رساندن به مغز او می شود. كودك تب دارد نباید زیاد پوشاند و فقط در صورت سردبودن هوا می توان روانداز مناسبی برای او انداخت. در صورت بالا بودن تب كودك بهتر است لباس او نرم ،خنك و نمدار باشد و مرتب پاشویه شود.

- غذای بیمار باید سالم و مقوی باشد. داروهایش را نیز باید به موقع مصرف كند.

درجه حرارت بدن :‌معمولاً درجه حرارت بدن بین 3/36 تا 2/37 درجه سانتی گراد است و افزایش آن را تب می گویند. درجه حرارت بدن را از مقایسه ی حرارت پیشانی بیمار با سایرین می توان دریافت اما برای تعیین دقیق حرارت بدن از دما سنج استفاده می شود.

تنفس : تنفس طبیعی آرام و منظم است. در اثر بیماری ممكن است تنفس نامنظم، عمیق ، كند یا تند شود.

سؤالات واحد 3 – بهداشت

1 – چه عواملی موجب بیماری می شوند؟ موجودات بسیار ریزی به نام میكرب كه از راههای مختلف وارد بدن انسان می شوند و او را بیمار می كنند.

2 – چگونه می توانید در مقابل بیماریها از خود دفاع كنید؟ بدن انسان دارای سیستم دفاعی است كه در مقابل میكرب ها مقاومت می كند اما گاهی دفاع بدن كافی نیست و میكرب ها بر انسان غلبه كرده و او را بیمار می كند.

3 – در كشور ما برنامه واكسیناسیون از چه سنی شروع می شود و شامل چه واكنشهایی است؟ از بدو تولد 1. سل (ب،ث، ژ) 2. فلج اطفال ، 3. هپاتیت ب ، 4. سه گانه (دیفتری – كزاز – سیاه سرفه) 5. سرخك

4 – واكسن چیست؟ میكرب زنده ضعیف شده یا كشته شده یا سم ضعیف شده ی میكرب است كه طبق برنامه های خاصی به صورت خوراكی، تزریقی یا راه های دیگر آن را به بدن انسان وارد می كنند. كه این عمل را (ایمن سازی) یا (واكسیناسیون) گویند. در اثر این عمل انسان بیمار نمی شود. بلكه نیروی دفاعی بدن او علیه آن میكرب تقویت می گردد.

5 – معنای رشد و تكامل چیست؟ رشد به معنای تغییر یافتن اندازه ی اعضای ی مختلف بدن است. توانایی یادگیری در طول زندگی و به دست آوردن مهارتهای مختلف را تكامل گویند.

6 – معلولیت ها و بیماریهای شدید جسمی و روانی كودك در بدو تولد به چه عواملی بستگی دارد؟ ممكن است ارثی و یا به وضعیت مادر در دوران بارداری و زایمان مربوط باشد.

7 – مراقبت های بعد از تولد كودك را نام ببرید.

1) تغذیه كودك 2) بهداشت فردی 3) مراقبت های بهداشت درمانی 4) بهداشت روانی 5) آموزش و بازی 6) حوادث و ایمنی

8 – درجه حرارت طبیعی بدن چقدر است؟ معمولاً درجه حرارت بدن بین 3/36 تا 2/37 سانتی گراد است و افزایش آن را تب می گویند.

9 – چه نوع بیماریهایی را واگیر می گویند؟ به بیماریهایی كه میكرب آنها از بدن افراد بیمار به افراد سالم منتقل می شود و تعداد زیادی را بیمار می كند.

10 – تنفس شخص سالم و تنفس بیمار چگونه است؟ تنفس طبیعی آرام و منظم است،‌در اثر بیماری تنفس نامنظم، عمیق و كند یا تند می شود.


...
.:: نظرات() ::.

عناوین آخرین مطالب بلاگ من


.:: Design By : wWw.Theme-Designer.Com ::.